1.Meryl Streep
| Body shape: | Hourglass |
|---|
| Dress size (US): | 12 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 38-30-39 inches (97-76-99 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 9.5 |
|---|
| Bra size: | 36B |
|---|
| Cup size (US): | B |
|---|
| Height: | 5’6″ (168 cm) |
|---|
| Weight: | 160 lbs (73 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
2.Julia Roberts
| Body shape: | Banana |
|---|
| Dress size (US): | 0 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 34-24-34 inches (86-61-86 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 9 |
|---|
| Bra size: | 32B |
|---|
| Cup size (US): | B |
|---|
| Height: | 5’9″ (175 cm) |
|---|
| Weight: | 126 pounds (57 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
3.Jennifer Lawrence
| Body shape: | Hourglass |
|---|
| Dress size (US): | 6 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 36-26-36 inches (91-66-91 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 10 |
|---|
| Bra size: | 34B |
|---|
| Cup size (US): | B |
|---|
| Height: | 5’8” (172 cm) |
|---|
| Weight: | 137 lbs (62 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural
|
|---|
4.Scarlett Johansson
| Body shape: | Hourglass |
|---|
| Dress size (US): | 4 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 37-26-36 inches (94-66-91 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 9.5 |
|---|
| Bra size: | 32DD |
|---|
| Cup size (US): | DD |
|---|
| Height: | 5’4″ (163 cm) |
|---|
| Weight: | 120 lbs (54 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
5.Sandra Bullock
| Body shape: | Banana |
|---|
| Dress size (US): | 2 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 34-24-34 inches (86-61-86 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 8 |
|---|
| Bra size: | 32B |
|---|
| Cup size (US): | B |
|---|
| Height: | 5’7″ (171 cm) |
|---|
| Weight: | 110 pounds (50 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
6.Angelina Jolie
| Bra Size | 34 B |
| Waist Size | 24 Inches |
| Hips Size | 34 Inches |
| Shoe Size | 8 (US) |
| Body Measurements | 34-24-34 inches |
7.Natalie Portman
| Body shape: | Banana |
|---|
| Dress size (US): | 2 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 33-25-35 inches (84-64-89 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 8 |
|---|
| Bra size: | 32A |
|---|
| Cup size (US): | A |
|---|
| Height: | 5’3″ (160cm) |
|---|
| Weight: | 110 pounds (50 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
8.Anne Hathaway
| Body shape: | Hourglass |
|---|
| Dress size (US): | 2 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 35-24-35 inches (89-61-89 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 8.5 |
|---|
| Bra size: | 32C |
|---|
| Cup size (US): | C |
|---|
| Height: | 5’3″ (160 cm) |
|---|
| Weight: | 130 lbs (59 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
8.Charlize Theron
| Body shape: | Banana |
|---|
| Dress size (US): | 2 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 33-24-35 inches (84-61-89 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 9.5 |
|---|
| Bra size: | 32A |
|---|
| Cup size (US): | A |
|---|
| Height: | 5’9″ (177cm) |
|---|
| Weight: | 121 lbs (55kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
9.Emma Stone
| Body shape: | Banana |
|---|
| Dress size (US): | 0 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 32-24-33 inches (81-60-84 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 8 |
|---|
| Bra size: | 30B |
|---|
| Cup size (US): | B |
|---|
| Height: | 5’6″ (168cm) |
|---|
| Weight: | 115 pounds (52kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
10.Cate Blanchett
| Body shape: | Banana |
|---|
| Dress size (US): | 4 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 34-26-35 inches (86-66-89 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 9 |
|---|
| Bra size: | 32B |
|---|
| Cup size (US): | B |
|---|
| Height: | 5’9″ (174 cm) |
|---|
| Weight: | 130 lbs (59 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Implants |
|---|
11.Nicole Kidman
| Body shape: | Banana |
|---|
| Dress size (US): | 2 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 34-24-35 inches (86-61-89 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 9 |
|---|
| Bra size: | 34A |
|---|
| Cup size (US): | A |
|---|
| Height: | 5’11” (180 cm) |
|---|
| Weight: | 125 pounds (57 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
12.Reese Witherspoon
| Body shape: | Hourglass |
|---|
| Dress size (US): | 2 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 34-25-34 inches (86-64-86 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 6.5 |
|---|
| Bra size: | 32B |
|---|
| Cup size (US): | B |
|---|
| Height: | 5’1″ (156 cm) |
|---|
| Weight: | 115 lbs (52 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
13.Amy Adams
| Body shape: | Banana |
|---|
| Dress size (US): | 2 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 34-25-34 inches (86-64-86 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 6 |
|---|
| Bra size: | 32B |
|---|
| Cup size (US): | B |
|---|
| Height: | 5’3” (163 cm) |
|---|
| Weight: | 114 lbs (52 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
14.Jessica Chastain
| Body shape: | Hourglass |
|---|
| Dress size (US): | 2 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 36-24-35 inches (91-61-89 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 7 |
|---|
| Bra size: | 34B/td> |
|---|
| Cup size (US): | B |
|---|
| Height: | 5’4″ (163cm) |
|---|
| Weight: | 120 pounds (54kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
15.Halle Berry
| Body shape: | Hourglass |
|---|
| Dress size (US): | 6 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 36-26-37 inches (91-66-94 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 7 |
|---|
| Bra size: | 34C (34DD after baby) |
|---|
| Cup size (US): | C (DD) |
|---|
| Height: | 5’6″ (168 cm) |
|---|
| Weight: | 119 pounds (54 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
16.Margot Robbie
| Body shape: | Banana |
|---|
| Dress size (US): | 0 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 34-24-34 inches (86-61-86 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 7 |
|---|
| Bra size: | 32B |
|---|
| Cup size (US): | B |
|---|
| Height: | 5’6″ (168 cm) |
|---|
| Weight: | 128 lbs (58 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
17.Gal Gadot
| Body shape: | Banana |
|---|
| Dress size (US): | 0 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 34-24-34 inches (86-60-86 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 9 |
|---|
| Bra size: | 32B |
|---|
| Cup size (US): | B |
|---|
| Height: | 5’9″ (175 cm) |
|---|
| Weight: | 110 lbs (50 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
18.Emma Watson
| Body shape: | Banana |
|---|
| Dress size (US): | 0 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 33-23-34 inches (84-59-86 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 7 |
|---|
| Bra size: | 32A |
|---|
| Cup size (US): | A |
|---|
| Height: | 5’5” (165 cm) |
|---|
| Weight: | 110 lbs (50 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
19.Mila Kunis
| Body shape: | Banana |
|---|
| Dress size (US): | 2 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 33-25-33 inches (84-63-84 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 7.5 |
|---|
| Bra size: | 32A |
|---|
| Cup size (US): | B |
|---|
| Height: | 5’4” (163 cm) |
|---|
| Weight: | 114 lbs (52 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
20.Jennifer Aniston
| Height | 5 feet 5 inches or 165 cm (1.65 m) |
| Weight | 54 kg or 117 pounds |
| Face Shape | Oval |
| Breast Size | 36 inches |
| Bra Size | 34B |
| Cup Size | B |
| Body Measurements | 36-24-36 in or 92-61-92 cm |
| Figure | Slim |
21.Zoe Saldana
| Body shape: | Banan |
|---|
| Dress size: | 6/td> |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 34-25-34 inches (86-64-86 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 8 |
|---|
| Bra size: | 32A |
|---|
| Cup size (US): | B |
|---|
| Height: | 5’8″ (170cm) |
|---|
| Weight: | 110 lbs (50 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
22.Kristen Stewart
| Body shape: | Banana |
|---|
| Dress size (US): | 0 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 33-23-34 inches (84-58-86 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 7 |
|---|
| Bra size: | 32B |
|---|
| Cup size (US): | A |
|---|
| Height: | 5’5” (168 cm) |
|---|
| Weight: | 115 lbs (53 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
23.Keira Knightley
| Body shape: | Banana |
|---|
| Dress size (US): | 0 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 32-23-34 inches (81-58-86 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 9 |
|---|
| Bra size: | 32A (UK) / 32AA (US) |
|---|
| Cup size (US): | A / AA |
|---|
| Height: | 5’7″ (170 cm) |
|---|
| Weight: | 119 lbs (54 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
24.Emily Blunt
| Body shape: | Banana |
|---|
| Dress size (US): | 2 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 34-24-35 inches (86-61-89 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 9 |
|---|
| Bra size: | 32B |
|---|
| Cup size (US): | B |
|---|
| Height: | 5’7″ (171 cm) |
|---|
| Weight: | 115 lbs (52 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
25.Cameron Diaz
| Body shape: | Banana |
|---|
| Dress size (US): | 4 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 34-23-35 inches (86-58-89 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 9 |
|---|
| Bra size: | 34A |
|---|
| Cup size (US): | A |
|---|
| Height: | 5’9″ (175cm) |
|---|
| Weight: | 119 pounds (54 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
26.Kate Winslet
| Body shape: | Hourglass |
|---|
| Dress size (US): | 4 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 37-26-36 inches (94-66-91cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 11 |
|---|
| Bra size: | 34C |
|---|
| Cup size (US): | C |
|---|
| Height: | 5’6″ (168cm) |
|---|
| Weight: | 139 pounds (64kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
27.Rachel McAdams
| Body shape: | Banana |
|---|
| Dress size (US): | 0 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 33-23.5-34 inches (84-60-86 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 7 |
|---|
| Bra size: | 32A |
|---|
| Cup size (US): | A |
|---|
| Height: | 5’5″ (165 cm) |
|---|
| Weight: | 110 lbs (50 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
28.Michelle Williams
| Body shape: | Hourglass |
|---|
| Dress size (US): | 8 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 37-27-38 inches (94-69-97 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 8 |
|---|
| Bra size: | 34C |
|---|
| Cup size (US): | C |
|---|
| Height: | 5’4″ (163 cm) |
|---|
| Weight: | 142 lbs (64 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
29.Olivia Wilde
| Body shape: | Banana |
|---|
| Dress size (US): | 2 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 32-24-32 inches (81-61-81 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 8 |
|---|
| Bra size: | 32A |
|---|
| Cup size (US): | A |
|---|
| Height: | 5’7″ (170 cm) |
|---|
| Weight: | 115 pounds (52 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
30.Elizabeth Olsen
| Body shape: | Pear |
|---|
| Dress size (US): | 4 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 34-26-36 inches (86-66-91 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | unknown |
|---|
| Bra size: | 32B |
|---|
| Cup size (US): | B |
|---|
| Height: | 5’7” (170 cm) |
|---|
| Weight: | 119 lbs (54 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
For more hollywood actress bra size click this red button below :
No comments