More Bollywood actress bra size and picture
31.Sushmita Sen
| Height | 171 cm, 5’7” (feet & inches) |
|---|---|
| Weight | 61kg |
| Cup Size (US) | C |
| Shoe Size (US) | 7 |
| Body Shape | Banana |
| Dress Size (US) | N/A |
| Breasts-Waist-Hips (Inches) | 33-28-36 |
| Breasts-Waist-Hips (cm) | N/A |
| Bra Size (US) | 33C |
| Implants or Natural (Breasts) | N/A |
32.Urmila Matondkar
| Height | 160cm, 5’4” (feet & inches) |
|---|---|
| Weight | 56 kg |
| Cup Size (US) | A |
| Shoe Size (US) | 7 |
| Body Shape | Banana |
| Dress Size (US) | N/A |
| Breasts-Waist-Hips (Inches) | 36-27-37 |
| Breasts-Waist-Hips (cm) | N/A |
| Bra Size (US) | 36A |
| Implants or Natural (Breasts) | N/A |
33.Konkona Sen Sharma
| Breast Size | 34 |
| Waist Size | 27 |
| Hip Size | 35 |
| Body Figure | 34-27-35 |
| Skin Colour | Fair |
| Eye Colour | Black |
| Hair Colour | Black |
34.Preity Zinta
| Body shape: | Hourglass |
|---|---|
| Dress size (US): | 8 |
| Breasts-Waist-Hips: | 36-28-36 inches (91-71-91 cm) |
| Shoe size (US): | 7 |
| Bra size: | 34B |
| Cup size (US): | B |
| Height: | 5’4″ (163 cm) |
| Weight: | 132 lbs (60 kg) |
| Natural breasts or implants: | Natural |
35.Lara Dutta
| Weight in KG | 60 kg |
| Weight in Pound | 132 lbs |
| Bra Size | 36B |
| Hip Size | 36 Inches |
| Waist Size | 26 Inches |
36.Amrita Rao
Height in Meters: 1.65m
Height in Centimeters: 165cm
Height in Feet: 5 Feet 5 Inches
Weight in Kilograms: 45kg
Weight in Pounds: 99lbs
Body Measurement and Size: 34-27-34
Bra Size: 34B
37.Sonali Bendre
Height in Meters: 1.73m
Height in Centimeters: 173cm
Height in Feet: 5 Feet 8 Inches
Weight in Kilograms: 58kg
Weight in Pounds: 128lbs
Body Measurement and Size: 34-26-35
Bra Size: 34C
Eye Color: Dark Brown
38.Dia Mirza
Weight
- In Kilograms – 53 kg
- In Pounds -117 lbs
Body measurements
- Measurements – 35-27-37
- Breast – 35 inches
- Waist – 27 inches
- Hip – 37 inches
- Bra Size – 35B
39.Sonakshi Sinha
Height in Meters: 1.68m
Height in Centimeters: 168cm
Height in Feet: 5 Feet 6 Inches
Weight in Kilograms: 60kg
Weight in Pounds: 132lbs
Body Measurement and Size: 35-27-37
Bra Size: 36D
Eye Color: Black
40.Tamannaah Bhatia
| Height | 165 cm, 5’4” (feet & inches) |
|---|---|
| Weight | 55 kg, 121 pounds |
| Cup Size (US) | B |
| Shoe Size (US) | N/A |
| Body Shape | N/A |
| Dress Size (US) | N/A |
| Breasts-Waist-Hips (Inches) | 33-28-35 |
| Breasts-Waist-Hips (cm) | 84-71-89 |
| Bra Size (US) | 32B |
| Implants or Natural (Breasts) | N/A |
41.Ileana D'Cruz
| Body shape: | Pear |
|---|---|
| Dress size (US): | 6 |
| Breasts-Waist-Hips: | 34-24-38 inches (86-61-97 cm) |
| Shoe size (US): | 7 |
| Bra size: | 32B |
| Cup size (US): | B |
| Height: | 5’5″ (165cm) |
| Weight: | 123 pounds (56kg) |
| Natural breasts or implants: | Natural |
42.Jacqueline Fernandez
| Body shape: | Hourglass |
|---|---|
| Dress size (US): | 2 |
| Breasts-Waist-Hips: | 37-25-35 inches (94-64-89 cm) |
| Shoe size (US): | 7 |
| Bra size: | 34C |
| Cup size (US): | C |
| Height: | 5’7″ (170 cm) |
| Weight: | 114 pounds (52 kg) |
| Natural breasts or implants: | Natural |
43.Yami Gautam
| Height | 165 cm, 5’4” (feet & inches) |
|---|---|
| Weight | 50 kg, 110 pounds |
| Cup Size (US) | B |
| Shoe Size (US) | N/A |
| Body Shape | N/A |
| Dress Size (US) | N/A |
| Breasts-Waist-Hips (Inches) | 33-25-33 |
| Breasts-Waist-Hips (cm) | 84-64-84 |
| Bra Size (US) | 32B |
| Implants or Natural (Breasts) | N/A |
44.Urvashi Rautela
| Body shape: | Voluptuous |
|---|---|
| Dress size (US): | 6 |
| Breasts-Waist-Hips: | 36-26-35 inches (91.5-66-89 cm) |
| Shoe size (US): | 9 |
| Bra size: | 34B |
| Cup size (US): | B |
| Height: | 5′8″ (173 cm) |
| Weight: | 130 pounds (59 kg) |
| Natural breasts or implants: | Unknown |
45.Diana Penty
Diana Penty Height in centimeter (cm) : 178 cm
Diana Penty Height in Inch : 70.00 inch
Diana Penty Height in feet : 5.83 foot , 5 feet 9 inches
Diana Penty Weight : 114 lbs – 52 kg
Diana Penty Measurement / figure size : 34-24-34.5
Diana Penty Bra Size/Breast Size : 33B
Diana Penty Height in Inch : 70.00 inch
Diana Penty Height in feet : 5.83 foot , 5 feet 9 inches
Diana Penty Weight : 114 lbs – 52 kg
Diana Penty Measurement / figure size : 34-24-34.5
Diana Penty Bra Size/Breast Size : 33B
Diana Penty Affairs / Boyfriend : No Affairs
46.Aditi Rao Hydari
| Body shape: | Hourglass |
|---|---|
| Dress size (US): | 2 |
| Breasts-Waist-Hips: | 37-25-35 inches (94-64-89 cm) |
| Shoe size (US): | 8 |
| Bra size: | 34C |
| Cup size (US): | C |
| Height: | 5’6″ (167cm) |
| Weight: | 136 pounds (62kg) |
| Natural breasts or implants: | Natural |
47.Vaani Kapoor
Body Build: Slim
Body Measurements: 35-26-36 in (89-66-91.5 cm)
Breast Size: 35 inches (89 cm)
Waist Size: 26 inches (66 cm)
Hips Size: 36 inches (91.5 cm)
Bra Size: 34B
48.Athiya Shetty
| Body shape: | Hourglass |
|---|---|
| Dress size (US): | 2 |
| Breasts-Waist-Hips: | 33-25-35 inches (94-64-89 cm) |
| Shoe size (US): | 8 |
| Bra size: | 32C |
| Cup size (US): | C |
| Height: | 5’6″ (167cm) |
| Weight: | 136 pounds (62kg) |
| Natural breasts or implants: | Natural |
49.Tara Sutaria
| Height | 5.4 |
|---|---|
| Weight | 53 |
| Cup Size (US) | B |
| Shoe Size (US) | 7 |
| Body Shape | N/A |
| Dress Size (US) | N/A |
| Breasts-Waist-Hips (Inches) | 33/26/35 |
| Breasts-Waist-Hips (cm) | N/A |
| Bra Size (US) | 32B |
| Implants or Natural (Breasts) | Natural |
50.Parineeti Chopra
| Height | in centimeters- 165 cm in meters- 1.65 m in Feet Inches- 5’ 5” |
| Weight | in Kilograms- 58 Kg in Pounds- 127 lbs |
| Figure Measurements | 34-28-35 |
| Bra Size | 34B inches |
| Waist Size | 28 inches |
| Hip Size | 35 inches |
To see Tamil actress Bra size click this red button below:





















No comments