1.Rashmika Mandana
2.Nayanthara
Body Facts:
Age in 2020: 36 (18 November 1984)
Height in Meters: 1.57m
Height in Centimeters: 157cm
Height in Feet: 5 Feet 2 Inches
Weight in Kilograms: 53kg
Weight in Pounds: 117lbs
Body Measurement and Size: 34-26-34
Bra Size: 32D
3.Trisha Krishnan
4.Anushka Shetty
5.Samantha Akkineni
| Body shape: | Slim |
|---|
| Dress size (US): | 8 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 34-25-36 inches (86-63.5-91.5 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 7.5 |
|---|
| Bra size: | 34C |
|---|
| Cup size (US): | B |
|---|
| Height: | 5′2¼” (158 cm) |
|---|
| Weight: | 117 pounds (53 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Unknown |
|---|
6.Kajal Aggarwal
| Body shape: | Hourglass |
|---|
| Dress size (US): | 2 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 34-24-35 inches (86-61-89 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 7 |
|---|
| Bra size: | 32B |
|---|
| Cup size (US): | B |
|---|
| Height: | 5’4″ (163cm) |
|---|
| Weight: | 121 pounds (55 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
7.Tamannaah Bhatia
8.Jyothika
9.Shruti Haasan
10.Hansika Motwani
| Body shape: | Hourglass |
|---|
| Dress size (US): | N/A |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 38-24-36 inches (97-61-91 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 6 |
|---|
| Bra size: | 34D |
|---|
| Cup size (US): | D |
|---|
| Height: | 5’5″ (165 cm) |
|---|
| Weight: | 137 lbs (62 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
11.Amala Paul
| Body shape: | Hourglass |
|---|
| Dress size (US): | N/A |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 34-24-35 inches (97-61-91 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 6 |
|---|
| Bra size: | 34B |
|---|
| Cup size (US): | D |
|---|
| Height: | 5’4″ (163cm) |
|---|
| Weight: | (55 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
12.Keerthy Suresh
13.Sai Pallavi
| Height in Meters | 1.67m |
| Height in Inches | 5’5” |
| Body Measurements | 34-26-35 |
| Weight in KG | 50 Kg |
| Weight in Pound | 110 lbs |
| Bra Size | 34 Inches |
| Hip Size | 34 Inches |
| Waist Size | 25 Inches |
14.Regina Cassandra
| Height in Meters | 1.67m |
| Height in Inches | 5’5” |
| Body Measurements | 36-26-36 |
| Weight in KG | 55 Kg |
| Weight in Pound | 110 lbs |
| Bra Size | 36 Inches |
| Hip Size | 36 Inches |
| Waist Size | 26 Inches |
15.Aishwarya Rajesh
| Body shape: | Banana |
|---|
| Dress size (US): | 2 |
|---|
| Breasts-Waist-Hips: | 34-24-34 inches (86-61-86 cm) |
|---|
| Shoe size (US): | 8 |
|---|
| Bra size: | 32B |
|---|
| Cup size (US): | B |
|---|
| Height: | 5’6″ (168cm) |
|---|
| Weight: | 121 pounds (55 kg) |
|---|
| Natural breasts or implants: | Natural |
|---|
16.Raashi Khanna
| Bra Size | 34 B |
| Waist Size | 26 Inches |
| Hips Size | 34 Inches |
| Shoe Size | 8 (US) |
| Body Measurements | 34-26-34 Inches |
17.Andrea Jeremiah
| Bra Size | 34 A | | Waist Size | 26 Inches | | Hips Size | 35 Inches | | Shoe Size | 8 (US) | | Body Measurements | 34-26-35 Inches |
|
|
18.Nithya Menen
| Bra Size | 36 A |
| Waist Size | 28 Inches |
| Hips Size | 38 Inches |
| Shoe Size | 8 (US) |
| Body Measurements | 36-28-38 Inches |
19.Priya Anand
| Bra Size | 33 B |
| Waist Size | 25 Inches |
| Hips Size | 34 Inches |
| Shoe Size | 8 (US) |
| Body Measurements | 33-25-34 Inches |
20.Catherine Tresa
| Bra Size | 34 C |
| Waist Size | 25 Inches |
| Hips Size | 35 Inches |
| Shoe Size | 7 (US) |
| Body Measurements | 34-25-35 Inches |
21.Ritika Singh
22.Oviya Helen
| Bra Size | 34 B |
| Waist Size | 25 Inches |
| Hips Size | 36 Inches |
| Shoe Size | 8 (US) |
| Body Measurements | 34-25-36 Inches |
23.Nazriya Nazim
| Bra Size | 32B |
| Waist Size | 25 Inches |
| Hips Size | 36 Inches |
| Shoe Size | 7(US) |
| Body Measurements | 32-25-36 Inches |
24.Lakshmi Menon
| Bra Size | 34 D |
| Waist Size | 27 Inches |
| Hips Size | 36 Inches |
| Shoe Size | 7(US) |
| Body Measurements | 34-27-36 Inches |
25.Parvathy Thiruvothu
| Bra Size | 34 B |
| Waist Size | 28 Inches |
| Hips Size | 34 Inches |
| Shoe Size | 8 (US) |
| Body Measurements | 34-28-34.Inches |
For more actress bra size click this red button below :
No comments